Į redakciją paskambinusi daugiavaikė mama Vaida paklausė, „kaip žmonės neišleidžia savo visos algos maistui?” Moteris prisipažino nebemokanti gyventi, nes parduotuvėje produktams vienu metu išleidžia 100 eurų, ir to maisto greitai nelieka.
„Perku būtiniausius produktus – pieną, varškę, sviestą, duoną, daržoves, vaisius ir panašiai, gaminu namie, į kavines nevaikštom ir vis tiek jaučiuosi taip, tarsi dirbčiau tik tam, kad visi pavalgę būtų. O kur dar apranga, mokesčiai?” – klausė Vaida.
Šeimos save riboja
Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė Violeta VASILIAUSKIENĖ, bendraudama su šeimomis, pastebi, kad šeimos, turinčios mažesnes pajamas, labai save apriboja ir labai skaičiuoja. „O tie, kuriems gyvenimas davė daugiau, galėtų sutaupyti, bet stipriai netaupo ir laisviau elgiasi su savo pajamomis”, – sako ji.
Tiesa, asociacijoje yra šeimų, kurios važiuoja apsipirkti į Lenkiją, tas aktualu daug vaikų turinčioms šeimoms.
„Viena šeima turi 5 vaikus ir važiuoja į Lenkiją du kartus per mėnesį. O ką daryti? Paaugliams visko reikia daug. Reikia labai skaičiuoti”, – kalbėjo minėtos asociacijos vadovė.
Pati tris vaikus turinti V.Vasiliauskienė prisipažįsta, kad jos šeimos biudžetas, laimei, nėra skurdus, todėl nėra ir poreikio labai smarkiai taupyti, tačiau rinkdamasi maisto produktus, be abejo, žiūri į kainą. Jei vienoje parduotuvėje kilogramas varškės 7 eurai, o kitoje – 4 eurai, žinoma, renkasi, kur pigiau. „Maistas kainuoja. Mūsų šeima maistui išleidžia per mėnesį apie 600-700 eurų”, – sako ponia Violeta ir priduria, kad auginant vaikus daugiausia išleidžianti jų mokslams ir kelionėms. Vaikų lavinimas – šių dienų tėvų prioritetas. Taigi vaikų kelionės kartais „suvalgo” tėvų kelionių biudžetą.
Nepigūs būtiniausi produktai
Sutaupyti nori visi, jei jau ne visi, tai bent jau daugelis. Prašome Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkės, kad išduotų bent keletą receptų nebrangių patiekalų, kurie patiktų visai šeimai. „Labai skanu yra perlinės kruopos su daržovėmis. Ir taupu, ir sveika. Taip pat mūsų šeima mėgsta grikių košę su konservuota mėsa ir svogūnais. Tai irgi nėra brangu. Tokia kareiviška košė skani. Daugiavaikėms šeimoms nelengva suderinti skirtingus šeimos narių skonius ir interesus, bet pavyksta. Mums irgi pavyksta”, – juokiasi Violeta
Pasak pašnekovės, žmonėms taupyti maistui ne visada išeina dėl to, kad būtiniausi produktai nepigūs. Pasak V.Vasiliauskienės, užtenka pasidomėti, kiek už litrą pieno gauna ūkininkas ir perdirbėjai bei prekybininkai. „Negi sąnaudos yra tokios didelės, kad pienas pabrangsta tris kartus? Būtų gerai tiesiogiai iš ūkininkų pirkti žmonėms, kad tas pirkimas būtų lengviau prieinamas”, – sako ji.