Tyrimas: dažno lietuvio virtuvėje randamas prietaisas gali sukelti kraujo vėžį

Laisvalaikis

Kiekvieną kartą įjungus dujinę viryklę po namus pasklinda cheminė medžiaga, kuri didina riziką susirgti leukemija ir kitais kraujo vėžio tipais, skelbia naujas tyrimas.

 

Analizę atlikę Stanfordo universiteto (JAV) tyrėjai nustatė, kad įjungus bent vieną dujinės viryklės degiklį arba įkaitinus dujinę orkaitę iki 350 laipnių pagal Farenheitą (apie 177 laipsnius pagal Celsijų) benzeno koncentracija patalpose gali viršyti tą, kuri fiksuojama pasyvaus rūkymo metu įkvėpiamuose tabako dūmuose.

 

Pasak žurnale „Environmental Science & Technology“ paskelbto straipsnio, kancerogenas pasklinda po visus namus ir ore išlieka kelias valandas.

Benzenas susidaro liepsnose ir kitoje aukštos temperatūros aplinkoje, pavyzdžiui, naftos telkiniuose ir naftos perdirbimo gamyklose. Dabar žinome, kad benzenas taip pat susidaro mūsų namuose esančių dujinių viryklių liepsnoje“, – sakė tyrimo vyriausiasis autorius ir Stanfordo universiteto profesorius Robas Džeksonas.

 

Jis pridūrė, kad geras vėdinimas padeda sumažinti teršalų koncentraciją, tačiau virš viryklių montuojami gartraukiai negali veiksmingai apsaugoti nuo benzeno.

 

Stiprus kraujo vėžio sukėlėjas

Net ir nedidelis benzeno kiekis ore gali pažeisti kaulų čiulpus bei didina pavojų susirgti limfoma ir leukemija.

„Man sunku sugalvoti galingesnį leukemiją sukeliantį kancerogeną nei benzenas“, – sakė Kalifornijoje dirbanti onkologė Jan Kirsch ir sakė, kad žmonių namuose aptinkamas „labai stiprus“ kraujo ląstelių vėžio sukėlėjas.

 

„Žmonės neabejotinai mirė dėl benzeno poveikio namuose, ir jei ši problema nebus išspręsta, žmonės mirs ir toliau, – sakė J.Kirsch. Nenorime kelti panikos, tačiau rizika yra, ir mes norime ją sumažinti. Svarbu, kad ši žinia pasiektų visuomenę ir būtų tinkamai suprasta“.

Tyrėjai nustatė, kad dujinių viryklių liepsnose susidarantis benzenas gali pasklisti ne tik virtuvėje, bet ir kitose namų patalpose. Pavyzdžiui, miegamajame išmatuota benzeno koncentracija gali viršyti tarptautines normas.

Įdomybės.lt