Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) prognozuoja, kad šį pavasarį Europos Sąjungoje (ES) ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE) gali padaugėti susirgimų tymais skaičius. Epidemiologai taip pat pastebi, kad sergamumas auga – antai pernai Lietuvoje buvo nustatyta 30 tymų atvejų.
„Tai yra ženklūs skaičiai, nes 2023 m. mes turėjome tik 3 atvejus, o buvo metų, t.y. 2021, 2022 m., kai mes neturėjome nė vieno tymų atvejo“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistė Edita Jegelevičienė.
Kokie tymų simptomai?
Pasak jos, tymai plinta, nes sumažėjo vaikų skiepijimo apimtys. Ši tendencija ypač paaštrėjo po COVID-19 pandemijos. Karantino laikotarpiu vaikų vakcinacija buvo atidėta, o nemažai tėvų negrįžo pas gydytojus paskiepyti savo atžalų.
Kaip pabrėžia epidemiologai, tymų virusui suvaldyti reikia, kad skiepytųsi 95 proc. vaikų. „Vienintelė priemonė nuo tymų yra vakcinacija“, – patikino E.Jegelevičienė.
Jeigu žmogus turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju, patariama įsivertinti savo atsparumą tymams. Kai įtariama, kad imunizacija nėra pakankama, per 3 paras nuo rizikingo kontakto galima pasiskiepyti.
„Būtina stebėti savo sveikatos būklę, žiūrėti ar neatsiranda ligos požymiai. Siūlyčiau nelaukti ir per 3 paras nuo sąlyčio pasiskiepyti, jeigu yra abejonių dėl šios vakcinos gavimo“, – patarė E.Jegelevičienė.
Ji pridūrė, kad pirmieji tymų simptomai nėra specifiniai, būdingi viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms: karščiavimas, sloga, kosulys, akių paraudimas ir ašarojimas, bendras silpnumas.
Tiesa, charakteringas tymų simptomas – bėrimai. „Jis atsiranda veido srityje, už ausų, vėliau leidžiasi žemyn. Bėrimas išlieka 4–7 dienas. Tuomet galima nuspėti, kad tai gali būti susirgimas tymais“, – aiškino E.Jegelevičienė.
Kitas išskirtinis tymų požymis – Kopliko dėmės. Tai yra baltos ar pilkšvos dėmės, kurios gali atsirasti burnoje praėjus 2–3 dienoms nuo pirmųjų tymų simptomų pasireiškimo.
Jei kyla įtarimas, kad sergate tymais, E.Jegelevičienė patarė likti namie, vengti kontakto su kitais žmonėmis. Tuo atveju, jei žmogus nėra skiepytas nuo tymų, jau po 15 minučių buvimo uždaroje patalpoje kyla nemaža užsikrėtimo rizika.
„Manoma, kad vienas sergantysis tymais gali susargdinti nuo 12 iki 18 kitų žmonių. Tai yra labai užkrečiama liga“, – sakė E.Jegelevičienė.
Iš kokių šalių lietuviai parsiveža tymus?
Pagal skiepijimo kalendorių, pirmą tymų vakcinos dozę gauna 15–16 mėnesių amžiaus vaikai. Antras skiepas siūlomas, kai jiems sukanka 7 metai.
Todėl didelę riziką užsikrėsti turi kūdikiai, kurie yra per jauni, kad galėtų būti paskiepyti nuo tymų.
„Nepamirškime imunosupresinių asmenų, nėščiųjų moterų, taip tų, kurie turi gretutinių ligų.
Kas liečia suaugusius žmones, ne visų jų tymų statusas yra aiškus. Daugelis neprisimena, ar yra skiepyti, o kai kurie yra gavę tik vieną vakcinos dozę. Tokiems asmenims irgi yra didelė rizika užsikrėsti“, – akcentavo E.Jegelevičienė.