Naujas gyventojų mulkinimo būdas

Laisvalaikis

Pastaruoju metu į daugiabučių namų gyventojų butus vaikštinėja namo įgaliotiniais prisistatantys asmenys ir ragina butų savininkus pasirašyti Jungtinės veiklos sutartį (JVS). Nors tokia valdymo forma iš principo yra teisėta, tačiau įvairaus plauko veikėjai naudojasi teisės aktuose esančiomis spragomis ir gyventojus mulkina, siekdami jų sąskaita pasipelnyti. Mulkinti yra lengva, nes situacijos niekas nekontroliuoja. Vienintelė išeitis – kreiptis į teisėsaugą, tik bėda ta, kad mulkinimo atvejus sunku atsekti.

Sukčiavimas populiarėja

Į „Vakaro žinių” redakciją kreipėsi vilnietis Arnoldas.

„Gyvename Saltoniškių kvartale. Mūsų daugiabutyje atsirado žmonės, kurie, apeidami įstatymus, norėjo, kad gyventojai pasirašytų JVS ir paskirtų namo įgaliotinį, nors nebuvo jokių susirinkimų, kaip nurodo teisės aktai. Parašai buvo renkami gyvai – einant iš buto į butą. Buvo bandyta ir klastoti parašus, o vyresniems žmonėms siūlyta už juos pasirašyti. Tačiau dalis žmonių parašų rinkėjus išvarė. O kadangi JVS nepavyko prastumti, į nieką dėl galimo klastojimo ir nesikreipėme”, – trumpai savo istoriją išdėstė ponas Arnoldas.

Panašią istoriją, tik jau vykusią Klaipėdoje, „Vakaro žinios” ir „Vakarų ekspresas” aprašė prieš mėnesį.

Debreceno gatvės daugiabutyje gyvenantys žmonės jau beveik metus nežino, kuriam administratoriui privalo mokėti mokesčius, nes sąskaitas siunčia dvi įmonės – buvęs administratorius „Civinity” ir naujuoju administratoriumi apsiskelbusi įmonė „Green admin”.

Kaip ji tapo administruojančia įmone, iki šiol nesuvokiame. Mes neturėjome teisės nei pasirinkti, nei balsuoti, nieko nežinojome. Jie sakė, kad buvo daroma kažkokia apklausa, bet mes tos apklausos nė karto nematėme”, – skundėsi viena namo gyventoja.

Paaiškėjo, kad karantino laikotarpiu, kai namo administratoriams buvo draudžiama organizuoti susirinkimus, kita įmonė siuntė asmenį rinkti parašų einant pas gyventojus dėl JVS pasirašymo ir sutarties sudarymo su naujuoju administratoriumi. Galimai apgaulės būdu, bandydami įtikinti vyresnio amžiaus gyventojus pasirašyti dokumentus, kuriuose nebuvo pateikta jokios informacijos, naująja administratore pasiskelbusi įmonė surinko daugumos parašus ir įregistravo JVS. Dauguma gyventojų nesuprato, po kuo pasirašė. Pasirašinėjo tik dėl to, kad kaimynas pasirašė. O senasis administratorius irgi jaučiasi teisus, todėl gyventojams ir toliau siunčia sąskaitas.

Vilniaus daugiabučių namų administratorių asociacijos prezidentas Sigitas Čirba „Vakaro žinioms” paaiškino, kad JVS – iš esmės teisėta valdymo forma. Tačiau tik tuo atveju, jei ji pasirašoma teisėtai. Deja, pastaruoju metu įvairūs veikėjai vis dažniau pasinaudoja teisės aktų spragomis.

„Tai – praktika, kuri retkarčiais atgyja. Didžiulė banga  Vilniuje kilo, kai Vilnius 2017 m. organizavo masišką daugiabučių namų administratorių atranką. Tada įmonės, pamačiusios, kad nesurenka reikiamo parašų skaičiaus, ėmė praktikuoti JVS inicijavimą. Pasirašius JVS namo įgaliotinis kontroliuoja visus namo priežiūros reikalus. O kai namo valdymas atiduodamas į vieno asmens rankas, kyla pavojus, kad iš gyventojų bus lupikaujama”, – sakė S.Čirba.

Įdomybės.lt