Bankų pelnas muša naujus rekordus – pernai grynasis pelnas pasiekė beveik milijardą eurų. Tai yra du kartus daugiau nei 2022 metais. Beje, tiek pelno bankai uždirbo jau atskaičius laikinąjį solidarumo įnašą į šalies biudžetą. Jo bankai už praėjusius metus atriekė daugiau nei ketvirtadalį milijono eurų. Opozicija ragina laikiną bankų mokestį pratęsti ir kitąmet.
Tiek daug bankai Lietuvoje dar nebuvo uždirbę.
„Bankai uždirbo 986 mln. eurų pelno, tą prognozavome prieš metus“, – teigė Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.
Bankų pelnas pernai augo du kartus daugiau nei 2022 metais. Pelningai dirbo 14 bankų, tik 4 patyrė nuostolius. Swedbank uždirbo 360 milijonų ir per metus pelną padidino 2,5 karto. SEB bankas nurodo uždirbęs beveik 300 milijonų – beveik dukart daugiau.
Bet panašu, kad susižertas milijardas nebus paskutinis.
„Šiais metais taip pat tikimės, kad bankų pelningumas bus aukštas. Jis gali būti panašus kaip ir praėjusiais metais, galbūt šiek tiek mažesnis“, – sakė S. Krėpšta.
Labiausiai pelnus pūtė bankų pajamos iš palūkanų, vien jos per metus padidėjo beveik tris kartus ir siekė 2,5 milijardo.
„Galime sakyti, kad pikas jau pasiektas ir ECB (Europos centrinis bankas) planuoja palūkanas mažinti“, – tikino Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.
Istorinis pelnas, bet bankai teigia nauda – abipusė, nes nuskriausti neliko ir gyventojai. Konkuruodami tarpusavyje bankai trečdaliu sumažino savo dalį, kurios prašo už būsto paskolas.
„Jau šiandien galime kalbėti apie maržas, kurios siekia 1,5 proc., tai tokias mažas maržas atsimenu iš 2011–2012 metų laikų“, – kalbėjo ekonomistas Marius Dubnikovas.