Vienas turtingiausių šalyje žmonių Nerijus Numa (Numavičius) yra bendrovės „Vilniaus prekyba” įkūrėjas. Tačiau darbuotojai iš skirtingų su juo siejamų įmonių skundžiasi prastomis darbo sąlygomis ir vargingais atlyginimais. Štai „Barbora” kurjeriai sako, kad darbe neturi laiko nei pavalgyti, nei nueiti į tualetą. Darbuotojus ginanti profesinė sąjunga teigia, kad taip Lietuvos turtingiausieji ir susikrauna turtus.
Neseniai į viešumą iškilo įmonės „Barbora” kurjerių nusiskundimai darbo sąlygomis. Žmonės tikina, kad negauna jiems žadamų atlyginimų. Negana to, verčiami dirbti taip, kad dienoje nebelieka laiko pietų pertraukai, o šlapintis kai kam tenka į buteliuką automobilyje. Pernai kolektyvas išgyveno ir vieno kolegos savižudybę. Negana to, nusprendę ginti savo teises, darbuotojai susidūrė su darbdavio priešiškumu, dėl ko jau yra kreiptasi į Generalinę prokuratūrą.
Paviešinus šiuos faktus, greitai buvo įkurta „Barbora” darbuotojų profesinė sąjunga. „Vakaro žinioms” susisiekus su sąjungos pirmininke Sandra Karaliūnaitė, ši nebuvo kalbi ir žiniasklaidai nenorėjo papasakoti, su kokiais sunkumais susiduria darbuotojai. „Šiuo metu „Barbora” darbuotojų profesinė sąjunga aktyviai ruošiasi kolektyvinės sutarties su darbdaviu pasirašymui, tam skiriame visą savo dėmesį. Šiam tikslui organizuojamės susitikimus su įmonės darbuotojais apie darbo ir poilsio grafiką bei kitus jiems rūpimus klausimus”, – trumpai komentavo darbuotojų atstovė.
Šią keistą situaciją paaiškino Gegužės 1-osios profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Jurgis Valiukevičius: „Mes ėmėmės atstovauti darbuotojams, o darbdavys įkūrė atskirą – savo profesinę sąjungą. Panašiai, kaip „Maximos” atveju, kai 2019 m. buvo įkurta įmonės profesinė sąjunga. Jie tai padaro, nes tada gali pasirašyti kolektyvinę sutartį, kuri leidžia nukrypti nuo Darbo kodekse numatytų darbo sąlygų. Tai turėtų pagerinti darbo sąlygas. Bet jie įsigudrino išnaudoti tai savo naudai ir sukuria nebūtinai geresnes sąlygas.”
– Darbuotojai pasakoja, kad neturi kada net į tualetą nueiti ar pavalgyti…
– Didelėje įmonėje visuomet yra skirtingų patirčių. Beje, dažniausia tokiose įmonėse žmonės dirba labai trumpai. Viena svarbiausių priežasčių – kad krūviai neatitinka mokamų atlyginimų.
Kurjeriams tenka 12 darbo valandų, o jeigu be pertraukų, tuomet ir 13 valandų. Krūvis toks didelis, kad neužtenka laiko pavalgyti. Mano požiūriu, įmonė sudaro tokius krūvius, kad norintys pasiekti aukščiausius išvežimo rodiklius, turės dirbti be pietų pertraukos. Kaip tik šiuo metu keli kurjeriai Klaipėdoje bando pasiekti didžiausius įmanomus priedus ir matysime, kaip tada tas darbas atrodo. Nes kol kas panašu, kad jeigu laikysiesi Darbo kodekso taisyklių, gausi tik minimalų atlyginimą.
Klaipėdos atveju darbuotojai pyksta dėl to, kad įmonė skelbia, jog atlyginimas yra nuo 1000 eurų „į rankas”. Bet netgi gerai dirbantys žmonės tiek negauna. Taip pat atlyginimų sistema lapkritį buvo pakeista, dėl ko atlyginimai ne tik nepaaugo, bet kai kuriems ir sumažėjo. O surinkėjoms mokami atlyginimai yra nuo 700 iki 1000 eurų, taigi yra dar mažesni.
Sistema yra tokia, kad jeigu nori gauti visus numatytus priedus, „arsi kaip arklys”, o po poros metų išeisi, nes sveikata nebeleis tiek dirbti. Tai yra išnaudojimas, kuris pastebimas visame šiame sektoriuje. Tai labai intensyvus darbas, todėl, manau, įmonės turėtų prisiimti atsakomybę ir numatyti kažkokias karjeros galimybes.
– Šiuo metu vyksta priešingai – darbdavys netgi kerštauja darbuotojams, kurie prabyla apie neteisybę?