Lietuvoje teks didinti NT, automobilių ir kitus mokesčius? Kitaip dalis gyventojų toliau skurs

Pinigų pensijoms ir kitoms išmokoms, sveikatos apsaugai, švietimui, krašto gynybai ir visoms kitoms sritims yra tik tiek, kiek jų sumoka visi mokesčių mokėtojai – gyventojai ir verslas.

Lietuvoje kai kurių mokesčių sumokama daug mažiau nei kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Dėl to ir nėra pinigų, iš ko mokėti adekvačias pensijas, atlyginimus gydytojams ar tinkamai finansuoti kitas sritis.

 

Tokias išvadas naujausiose rekomendacijose Lietuvai pateikia Europos Komisija. Ji jau ne pirmą kartą rekomenduoja daryti tai, ko ši valdžia padaryti nesugebėjo: padidinti tuos mokesčius, kurių didinimas nekenkia ekonomikos augimui, o surinktus pinigus skirti skurdui ir atskirčiai mažinti.

Lietuvoje mokesčių surenkama per mažai

 

Lietuvos pajamos iš mokesčių, kaip dalies bendrojo vidaus produkto (BVP), pernai padidėjo, bet buvo daug mažesnės už ES vidurkį.

„Tai riboja galimą viešąjį finansavimą sveikatos priežiūrai, socialinei apsaugai ir bendroms viešosioms paslaugoms“, – įspėja Europos Komisija.

 

Ji pažymi, kad 2022 m. pajamos iš nuosavybės mokesčių, kurie mažiausiai veikia ekonomikos augimą, siekė vos 0,3 proc. BVP. O tai yra apie 7 kartus mažiau nei ES vidurkis.

Be to, palyginti su ES vidurkiu, Lietuva surinko perpus mažiau kapitalo mokesčių, taip pat bene mažiausiai transporto mokesčių ir yra viena iš nedaugelio bendrijos narių, kuriose nėra kasmetinio automobilių mokesčio.

„Viešosios išlaidos socialinei apsaugai 2023 m. išaugo, tačiau tebėra reikšmingai mažesnės už ES vidurkį. Tai lemia santykinai žemą socialinių išmokų lygį ir jų apimtį, o senatvės pensijos Lietuvoje yra tarp pačių mažiausių ES, lyginant jas su darbo pajamomis“, – nurodo Europos Komisija.

 

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad dėl neadekvataus sveikatos priežiūros finansavimo daugelio pacientų, ypač gaunančių mažas pajamas, poreikiai neatliepiami. O tai skatina priklausomybę nuo pakišų, negalėjimą užtikrinti konkurencingų algų ir darbo sąlygų sveikatos priežiūros specialistams.

Lietuvių skurdas ir pajamų nelygybė

Europos Komisija rekomendacijose taip pat pastebi, kad, nors pastaraisiais metais senatvės pensijos Lietuvoje didėjo, mūsų mokesčių ir išmokų sistema nepadėjo išgyvendinti skurdo ir pajamų nelygybės.

Įdomybės.lt