Vis daugiau 30-mečių lieka gyventi su tėvais: „Man nusispjaut, aš amžinai gyvensiu su tėvais“

Airijoje gyvenantis jaunuolis Connoras augdamas stebėjo, kaip vienas po kito jo vyresnieji broliai ir seserys, sulaukę 20-ies, išsikraustė iš šeimos namų. Tačiau, kai jis sulaukė tokio amžiaus, situacija iš esmės pasikeitė. Dabar Dubline, kur nuo 2013 m. nuomos kainos padvigubėjo, jo socialiniame sluoksnyje tapo įprasta, kad žmonės gyvena su tėvais, sulaukę daugiau nei 20 metų, skelbia portalas „The Guardian“.

 

Praėjusiais metais 25-erių metų jaunuolis trumpam išsikraustė gyventi kitur – draugas buvo išnuomojęs kambarį, tačiau dėl didelės nuomos kainos Connoras greitai grįžo namo. Nors jis ir kai kurie jo draugai taupo pradiniam įnašui, tačiau, pasak jo, didelės nekilnojamojo turto kainos reiškia, kad kiti turi mažai vilčių tai padaryti iš savo atlyginimo: „Kai kurie sako: „Man nusispjaut, aš amžinai gyvensiu su tėvais“.

„Visi mano koledžo draugai gyvena su tėvais arba giminaičiais – ne dėl ambicijų stokos, tiesiog taip brangu. Tai tarsi tapo normalu“, – sakė Connoras.

Jaunam žmogui turėti savo būstą – sudėtinga

Airijoje dėl pandemijos ir ūmios būsto krizės smarkiai padaugėjo jaunų suaugusiųjų, gyvenančių su tėvais. ES agentūros „Eurofound“ atliktos analizės duomenimis, nuo 2017 iki 2022 m. – naujausių metų, apie kuriuos turima duomenų – dirbančių 25–34 metų amžiaus žmonių, gyvenančių su tėvais, dalis padidėjo nuo 27 iki 40 proc.

Airijos vyriausybė teigia, kad iki 2030 m. kasmet sieks pastatyti vidutiniškai po 33 tūkst. naujų būstų, nors NVO „Housing Europe“ teigia, kad šis skaičius neatitinka poreikių. Praėjusių metų rugpjūčio mėnesio duomenys parodė, kad Airijoje „Airbnb“ skaičius 14:1 viršijo ilgalaikės nuomos skaičių, be to, rengiamasi ilgai lauktam trumpalaikės nuomos reguliavimui.

 

Kol kas Connoras, dirbantis technologijų srityje ir mokantis tėvams po 500 eurų per mėnesį, svarsto savo galimybes. Galbūt jis liks gyventi vietoje ir bandys vienas gauti paskolą, nors pripažįsta, kad būdamas jaunas ir vienas pirkėjas, jis atsidurs nepalankioje padėtyje konkuruodamas su vyresnėmis poromis, turinčiomis didesnius įnašus.

Suaugusiųjų gyvenimas su tėvais (nuotr. SCANPIX)

Nepaisant didelių išlaidų (naujausiais duomenimis, vidutinė naujos nuomos kaina Dubline yra 2 098 eurų), jis taip pat gali pabandyti dar kartą išsinuomoti būstą.

„Situacija [nėra] ideali – juk norisi būti nepriklausomam ir pasirūpinti savimi. Jei esi santykiuose, tai taip pat gali būti iššūkis, – sakė Connoras. – Norint augti, labai svarbu turėti savo erdvę“.

 

„Jaučiu, kad sistema mane nuvylė“

Jaunų dirbančių suaugusiųjų, liekančių gyventi namuose su tėvais, skaičiaus didėjimas nėra būdingas tik Airijai. „Eurofound“ atlikta analizė parodė, kad jų padaugėjo keliose ES šalyse. Ispanijoje nuo 2017 m. iki 2022 m. šis rodiklis padidėjo nuo 35 iki 42 proc.

Skirtingai nei Connoras, Laura iki šiol daugiau nei dešimtmetį gyveno savarankiškai ir būdama 30 metų manė, kad jos gyvenimo su tėvais laikai jau praeityje. Tačiau kai praėjusiais metais buvo nutraukta jos buto Barselonoje sutartis, ji apsigyveno pas tėvą. Tai turėjo būti trumpalaikė išeitis, kol ji pati susiras būstą, tačiau jau pusmetis, kaip ji neranda buto.

Įdomybės.lt