Lietuvoje daugėja žmonių, kurie net sulaukę pensinio amžiaus ir toliau dirba. Darbuotojų atstovai tikina, kad pensija neužtikrina oraus pragyvenimo, todėl žmonėms ir tenka prisidurti prie pensijos.
Tuo metu ekonomistas atkreipia dėmesį, kad norint ilgai dirbti reikia tausoti sveikatą, tad būtina keisti mūsų šalies sveikatos sistemą.
Norėtų pailsėti, bet dar teks palaukti
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad kiekvienas pensininkas svajoja apie orią senatvę.
Išėję į pensiją žmonės norėtų pailsėti nuo darbo ir atsiduoti savo pomėgiams. Tačiau tokių svajonių Lietuvoje dar teks palaukti. Pavyzdžiui, Belgijoje žmonės sulaukę 65 metų turi baigti karjerą ir išeiti į pensiją. Nebent žmonės parašo prašymą ir pasilieka dirbti. Ten žmonės skaičiuoja dienas, kada galės išeiti į pensiją.
Tuo metu Lietuvoje pensija tapatinama su skurdu. Čia kiekvienas darbuotojas skaičiuoja dienas ir galvoja, kaip ilgiau dirbti, nes išėjęs į pensiją jis ims skursti. Gaila, kad gerus darbus turėję, išsilavinę pensininkai parduotuvėse turi pirkti nukainuotas ar pasibaigusio galiojimo prekes. Jie negali pragyventi iš pensijos, kurią uždirbo sąžiningai mokėdami mokesčius“, – komentavo darbuotojų atstovė.
Anot jos, kuo ilgiau žmogus, dirba, tuo ilgiau jis gyvena, tą diena, kai jis nustoja dirbti, žmogus pradeda egzistuoti.
„Nemaža dalis gyventojų net nesulaukia pensijos. Dėl vyresnio amžiaus jie išvaromi į išankstinę pensiją ar išprašomi iš darbo dar anksčiau ir negauna jokių pajamų.
Vyresniems žmonėms sunku įsidarbinti. Kai kurie netgi džiaugiasi sulaukę pensinio amžiau, nes jų niekas nepriima į darbą dėl amžiaus. Tokiems žmonėms pensija tampa išsigelbėjimu“, – pastebėjo I. Ruginienė.
Dirba ir 90 metų sulaukę žmonės
Naujausiais „Sodros“ duomenimis, vidutinė pensijoje dirbančių vyrų senatvės pensija siekia 597 eurus. Pensijoje dirbančios moterys gauna vidutiniškai 60 eurų didesnę pensiją nei jų nedirbančios bendraamžės. Vyresnio amžiaus darbuotojai dažniausiai dirba švietimo, sveikatos apsaugos, prekybos sektoriuose.
Dirbančių senatvės pensijos gavėjų dalis tarp visų senatvės pensijos gavėjų auga – 2010 metais dirbo apie 9 proc. senatvės pensijos gavėjų, 2022 metais jų yra apie 12 proc. Iš viso dirba 71,2 tūkst. senatvės pensijos gavėjų, iš jų 40,7 tūkst. moterų ir 30,5 tūkst. vyrų, skaičiuoja „Sodra“.