JAV per artimiausius trejus metus sumažins savo rotacines pajėgas Europoje, įsitikinęs buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas.
Buvusio užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio tinklalaidėje „Eskalacija“ B.Hodgesas kalbėjo, kad naujoji JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija neabejotinai didžiausią prioritetą norės skirti Indijos ir Ramiojo vandenynų regionui, todėl peržiūrės visus savo pajėgumus.
Tuo metu vertindamas, kaip šiam JAV žingsniui turėtų ruoštis Lietuva, generolas įspėjo, kad blogiausio scenarijaus – „šaltos“ karo pradžios atveju Lietuva turėtų būti pasirengusi pati gintis dvi savaites, kol į pagalbą atvyktų sąjungininkai.
Ilgai žadėtas pokytis
Savo tinklalaidės metu G.Landsbergis generolo B.Hodgeso pasiteiravo apie galimą JAV karių perdislokavimą Europoje – buvęs konservatorių vedlys pastebėjo, kad viešai aptarinėjami keli scenarijai, kaip galėtų keistis amerikiečių pajėgų sudėtis senajame žemyne.
B.Hodgesas atkreipė dėmesį, kad jau buvusio JAV prezidento Baracko Obamos administracija ketino didžiausią savo dėmesį skirti Indijos ir Ramiojo vandenynų regionui, tačiau prioritetų pokyčius pristabdė dėl 2014 metų Rusijos invazijos į Ukrainą.
„D.Trumpo administracija taip pat aiškiai deklaravo, kad jų prioritetas yra Indijos ir Ramiojo vandenynų regionas. Tad net jeigu D.Trumpo administracija būtų normali administracija, sakykime, tradicinė administracija – šis prioriteto pokytis vis tiek įvyktų.
JAV administracija yra akivaizdžiai įsitikinusi – ir aš su tuo sutinku – kad Europa yra pajėgi save apginti. Su tam tikru JAV įsitraukimu, nes mes čia turime savo interesų.
JAV kariai yra Lietuvoje ne tam, kad saugotų lietuvius – jie Lietuvoje yra kaip strategijos, saugančios JAV interesus, dalis, lygiai taip pat, kaip tūkstančiai amerikiečių karių Vokietijoje, Italijoje ar Turkijoje“, – tinklalaidės metu kalbėjo JAV generolas.
B.Hodgeso vertinimu, nėra jokios abejonės, kad įvyks strateginės JAV užsienio politikos krypties pokytis. Visgi, ką tai reiškia realybėje?
Anot generolo, projektuojama, kad pagrindinės kovos turėtų vykti ore ir jūroje, todėl tokių gausių JAV sausumos pajėgų nebereikia.
B.Hodgeso skaičiavimais, JAV savo reguliariąją kariuomenę, kurią sudaro 450 tūkst. karių, per artimiausius dvejus metus sumažins 20–25 proc. – apie 100 tūkst. karių.
Tai, anot generolo, yra labai didelis skaičius karių, tačiau toks sprendimas padėtų JAV sutaupyti lėšų, skirti jas kitiems prioritetams.