Kreipėsi vilnietė, kurią prie Vilniaus Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės sukrėtė netikėta akistata. Moteris liko priblokšta, kai pusnuogis vyras, sėdėdamas ant šaligatvio, galimai leidosi intraveninius narkotikus.
Pasak moters, asmuo elgėsi agresyviai, šūkavo, naudojo fizinį smurtą pats prieš save, mėtė panaudotą švirkštą. Kauno g., netoliese esančioje asociacijoje „Demetra“ nemokamai dalinami švirkštai, o narkotikus vartojantys asmenys juos ir panaudoja čia pat esančiuose kiemuose, vaikų žaidimų aikštelėse arba, kaip šiuo atveju, tiesiog prie ligoninės įėjimo. Vilnietė susirūpinusi, kad panaudoti švirkštai taip ir lieka mėtytis ant žolės, šaligatvių ar krūmuose, o tai kelia pavojų užsikrėsti ir aplinkiniams gyventojams, mažamečiams.
Sukrėtė akistata
„Tai, kas vyksta sostinėje, pačiame miesto centre, kelia šiurpą. Noriu kreiptis į miesto merą ir kitus valdžios žmones, noriu jų dėmesio dėl gyventojams siaubą keliančios narkomanų problemos Naujamiestyje. Narkomanai okupuoja jau ne tik vaikų žaidimų aikšteles (buvo rašyta spaudoje ne kartą), bet badosi jau net ir nebesislėpdami, tiesiog prisėdę ant šaligatvio prie pat ligoninės įėjimo.
Praėjusią savaitę (apie 10,30 val.,) teko eiti pro M.Marcinkevičiaus ligoninę. Pamačiau prie ligoninės durų ant šaligatvio prisėdusį pusnuogį vyrą. Netrukus supratusi, ką vyras ten darė, net sustingau.
Jis tiesiog badėsi savo kojas ir „kaifavo“: šaukė, daužė savo kojas, galiausiai sviedė švirkštą, kur pakliuvo. Išsigandusi akistatos su tokiu agresyviai atrodančiu ir apsvaigusiu narkomanu, tiesiog pabėgau.
Buvo tikrai baisu, neslėpsiu. Rankos drebėjo net. Vidury baltos dienos tokio baisaus vaizdo dar niekada gyvenime neteko matyti. Vilniuje gyvenu beveik pusę amžiaus, o tokį siaubingą vaizdą mačiau pirmąkart. Esu mačiusi, kaip narkomanai vaikšto apspangę, sulėtintais judesiais, guli kažkur pakritę. O čia tokia energija, agresija, savęs daužymas, rėkimas, iš jo elgesio atrodė, kad ieškotų, ką užpulti.
Iškviečiau policiją, nežinau, ar jie spėjo atvažiuoti, kol jis ten buvo, ar apskritai atvažiavo. Tiesiog jau baisu vaikščioti šiame rajone netgi dienos metu.
Kaip suprantu, narkomanai netoli Kauno g., esančiame „taške“ nemokamai gauna švirkštus, o dozę susileidžia čia pat, nesivargina nueiti kur atokiau, net į požeminį tualetą nebenulipa (toks įspūdis, kad tik tam tie viešieji tualetai ten ir reikalingi).
Prie „kablio“ esančių viešųjų tualetų siūlyčiau miesto merui pasivaikščioti. Jei tik turės drąsos. Nes švirkštų ten primėtyta tiek, kad baisu ir koją padėti. O prie pat stotelė, vaikai vaikšto. Švirkštai mėtosi pievelėje, matosi sukaišioti krūmuose. Ilgai ieškoti tikrai nereikės.
Baisiausia, kad čia pat yra ne tik ligoninė, bet ir privati vaikų mokykla, autobusų stotelė, pro šalį eina minios žmonių, turistų… Kas turi nutikti, kad miesto merui atsimerktų akys, kad imtųsi kažkokių veiksmų? Ar miesto valdžia tikrai mano, kad narkomanams tinkama vieta pačiame miesto centre? Gal galima jiems švirkštus dalinti atokiau nuo ligoninių, mokyklų, autobusų stotelių? Gal yra mieste vietų, kur būtų mažesnė rizika vilniečiams, vaikams, ligoniams užminti (ligoniai ten dažnai išeina pasivaikščioti ir įkvėpti gryno oro) ant švirkšto ir kažkuo užsikrėsti?
Baisu ir pagalvoti, kas dėsis mieste, jei valdžia uždegs žalią šviesą narkotikų dekriminalizavimui. Kaip tuomet atrodys centriniai miesto parkeliai ir vaikų žaidimų aikštelės, apgultos apsvaigusių asmenų?“ – baisėjosi vilnietė.
Įteisino žemo slenksčio paslaugas
Vilniaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus atstovas Gabrielius Grubinskas atkreipė dėmesį, kad visoje Lietuvos, įskaitant ir Vilniaus miestą, rodikliai dėl naujų ŽIV/AIDS atvejų bei mirčių dėl narkotikų vartojimo jau daugelį metų yra keliantys daug iššūkių, sulaukiantys ne tik valstybės institucijų, bet ir tarptautinių organizacijų dėmesio.
„Dėl šios priežasties daugiau nei prieš dvidešimt metų buvo įteisintos žemo slenksčio paslaugos, kurios apima ne tik panaudotų švirkštų surinkimą, naujų švirkštų, tvarsliavos, dezinfekcijos priemonių, prezervatyvų išdavimą, bet ir konsultacijas, informavimą, tarpininkavimą dėl pagalbos, paramos, gydymo paslaugų teikimo.