„Jie laižo man užpakalį“, „šliaužioja keliais“ – D. Trumpas mėgaujasi užsienio šalių „reakcija į tarifus“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas neslepia pasitenkinimo dėl to, kokį šoką sukėlė užsienio prekybos partneriams, bei galimybe pademonstruoti savo galią.

Panašiai reaguoja ir visa Baltųjų rūmų administracija, besigirianti, kad, paskelbus tarifus, į Vašingtoną skuba delegacijos iš Japonijos ir Pietų Korėjos, Italijos ministrė pirmininkė. Baltųjų rūmų teigimu, visiems pavyzdys turėtų būti Izraelio „aktyvus požiūris“ siekiant naujų JAV prekybos susitarimų.

Pasak CNN, likus dienai iki D. Trumpo pasaulinių tarifų įsigaliojimo praėjusį trečiadienį, Baltieji rūmai JAV užsienio prekybos partnerius informavo, kad durys naujoms prekybos deryboms yra plačiai atvertos, net jei tiksli formulė, kaip pelnyti atleidimą nuo muitų, liko neaiški.

„Šios šalys mums skambina. Bučiuoja mano užpakalį. Jos iš paskutiniųjų stengiasi sudaryti susitarimą“, – likus kelioms valandoms iki muitų įsigaliojimo, grupei respublikonų sakė D. Trumpas.

JAV prezidento teigimu, užsienio lyderiai „šliaužioja keliais“ ir „maldauja“ jo sumažinti muitus. Valstybių vadovų nuolankumas esą beveik pasiekęs dugną. „Prašau, pone, susitarkite. Aš padarysiu viską, ką tik pasakysite, pone“, – pokalbius telefonu su užsienio prekybos partneriais partijos kolegoms „perpasakojo“ D. Trumpas.

Nuo skambučių „įkaito telefonai“

Šalims ieškant galimo atsako į praėjusią savaitę paskelbtus muitus, daugelis sulaukia patarimų iš JAV diplomatų ir Baltiesiems rūmams artimų šaltinių, kad partneriai turėtų mąstyti kūrybiškai, o rengdamiesi derėtis su JAV – teikti siūlymus ne tik prekybos srityje. D. Trumpo administracijos žinutė užsienio kolegoms atrodo paprasta: jei jie turi unikalią kortą, turėtų ja ir žaisti.

CNN šaltinių, susipažinusių su vykstančiomis „protų mūšio“ sesijomis, aptariamos idėjos apima platų spektrą galimų veiksmų: nuo neteisėtai užsienyje sulaikytų amerikiečių paleidimo, įsipareigojimo bendradarbiauti su JAV dirbtinio intelekto įmonėmis, JAV energetikos išteklių didesnio pirkimo iki kovos su pasauline narkotikų prekyba.

Paskleidus prieštaringų signalų miglą, kad prezidentas pasirengęs derėtis dėl muitų, o vėliau, pranešus, kad D. Trumpas laukia siūlymų, Baltųjų rūmų teigimu, užsienio valstybių lyderiai pradėjo lenktyniauti, kuris pirmas pateiks fantastiškesnį pasiūlymą.

„Telefonai skambėjo nesustodami. Visi norėjo kalbėtis su šia administracija, šiuo prezidentu ir jo prekybos komanda, kad būtų pasiektas susitarimas“, – džiaugsmo ir susireikšminimo neslėpė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt.

Skambino ne tik užsienio lyderiai, bet ir didžiausių tarptautinių kompanijų vadovai, kurie, nors niekina D. Trumpą ir jo muitų politiką, viešai jo nekritikuoja ir išlaiko ryšio kanalus su Baltaisiais rūmais.

Nuo bankų, technologijų ir pramonės įmonių vadovų skambučių įkaito personalo vadovės Susie Wiles, viceprezidento J. D. Vance‘o ir iždo sekretoriaus Scotto Bessento telefonai, teigė CNN šaltiniai.

Keli stambių kompanijų vadovai aiškino, kad tarifų politika pakenks pasaulio ekonomikai ir Amerikos verslo bei vyriausybės patikimumui. Vienas Baltiesiems rūmams artimas generalinis direktorius šias verslininkų pastangas apibūdino kaip cunamį.

Tačiau verslo ryklių ir garsių ekonomistų kritika neveikia D. Trumpo. „Aš žinau, ką darau“, – respublikonų susirinkime sakė jis.

Laukia „kūrybiškų“ pasiūlymų

Baltųjų rūmų pareigūnai aiškina, kad „fantastiški“ pasiūlymai, kurių prezidentas laukia iš užsienio prekybos partnerių, priklauso nuo konkrečios šalies.

Iš pradžių atrodė, kad naujų prekybos susitarimų kontūrai apims abipusius muitus ir prekybos kliūtis ir kitas sritis, įskaitant JAV karinį buvimą ir užsienio pagalbą. Tačiau D. Trumpas vėliau paaiškino, kad muitų mažinimą jis naudoja kaip svertą spręsti bet kokias problemas, kylančias tarp Jungtinių Valstijų ir jos partnerių.

„Gražus ir efektyvus procesas!!!“ – rašė jis savo interneto paskyroje.

Kai kuriais atvejais Baltieji rūmai kartu su Valstybės departamentu rengia veiksmų, kurių šalys galėtų imtis, sąrašus, teigė vienas JAV pareigūnas.

Tuo metu savimi patenkintas D. Trumpas stebi, kaip jo kolegos visame pasaulyje ieško jo draugystės, mėgaujasi, kad tik jis vienintelis sprendžia, ką bausti ar ko pasigailėti, kam sumažinti tarifus ar atidėti jų įsigaliojimą, atsižvelgdamas į teikiamus siūlymus.

Šie siūlymai gali būti patys įvairiausi. Antai Japonijai pasiūlyta prisidėti prie būsimo dujotiekio, kuris palengvintų JAV gamtinių dujų transportavimą į Aziją, statybos.

Tiek D. Trumpas, tiek iždo sekretorius S. Bessentas, paskirtas vadovauti deryboms su Japonija, paragino prisidėti prie Aliaskos dujotiekio ir Pietų Korėją bei Taivaną.

„Pažiūrėsime, ką pasiūlys mūsų prekybos partneriai. Pavyzdžiui, kalbama apie didelį energijos sandorį Aliaskoje, kur japonai, o galbūt korėjiečiai, galbūt taivaniečiai suteiktų daug naudos ir finansuotų projektą. Jie galėtų tai pasiūlyti, tai ne tik suteiktų daug darbo vietų amerikiečiams, bet ir sumažintų prekybos deficitą“, – CNBC sakė S Bessentas.

Kai kurie buvę D. Trumpo administracijos pareigūnai nerimauja, kad derybos, kai nežinoma, kuriuos siūlymus įtraukti, o kuriuos – ne, ir kai nežinomas žaidimo pabaigos tikslas, gali tapti nepatogios ir neproduktyvios.

„Prezidentas visose derybose nori to paties: daugiau siūlymų, daugiau nuolaidų, – sakė buvęs administracijos pareigūnas. – Net jei D. Trumpas būtų pasirengęs diskutuoti apie kompromisus, jo motyvai dėl tarifų gali prieštarauti vienas kitam ir kelti klausimą, ar jis iš viso nori derėtis.“

Įdomybės.lt